İstanbul Silüeti PNG Skype Logo CANLI Destek
Swatch'un Akıllı Saati Çok Konuşulacak

Swatch'un Akıllı Saati Çok Konuşulacak


Akıllı saatler piyasadaki yerlerini gün geçtikçe artırmaya başladılar. Bu durumun, yıllanmış saat üreticilerini de harekete geçirmesi kaçınılmazdı elbette. Daha önce Fossil Grup ve Tag Heuer gibi kimi firmaların akıllı saatler üzerinde çalıştığı haberleri piyasaya çıkmıştı. Şimdi bir benzer haber, Swatch Grubu‘ndan geldi. Firma, gelecek 3 ay içerisinde bir akıllı saat piyasaya çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Bu da, Apple Watch ile benzer tarihlerde Swatch’un saatini de raflarda göreceğiz demek.

Söylentiler, bu tür saat firmalarını teknoloji meraklılarına ürünlerini nasıl pazarlayacaklarını bilmediklerini; bu durumun da işleri yavaşlattığını belirtir nitelikte. Swatch’tan gelen bilgilerin oldukça kısıtlı olmasının nedeni de bu olabilir. Şunu da belirtmekte fayda var ki bu kısıtlı bilgiler, son derece ilginç bir ürünün geliyor olduğunu ortaya koyuyor. Peki ne tür bilgiler bunlar?

Öncelikle bu saatin, Windows ve Android’li cihazlarla uyumlu olması bekleniyor. Swatch’un akıllı saatinin ilginçliğiyse, kendi kendini şarj edebilmesi! Bunun, saatte kullanılan bir mekanizma vasıtasıyla gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. Bu mekanizma, çalışma prensibi olarak hâlihazırda piyasada bulunan (ancak bütünüyle analog sistemden oluşan) otomatik saatlere benzetilebilir aslında. Kullandıkça, saat kendini şarj edecek yani.

Burada asıl sorun, yukarıda anlattığımız şekilde bir kinetik enerjiyle bu potansiyelde bir saate yeterli güç harcamanın biraz hayalcilik olması. Ancak Swatch burada farklı bir teknoloji  kullanabilir; ya da yeni bir teknoloji geliştirmek için bir devle anlaşmış olabilir. Bunların hepsini zaman gösterecek. Saat, Swatch Grubu CEO’su Nick Hayek’in açıklamalarına göre Nisan ayı içerisinde piyasada olacak.

 


Facebook Paylaş Butonu Google Plus Paylaş Butonu

07.02.2015